Úvod
Mrazuvzdorné bambusy
Lotosy
Hurmi-Kaki
Všeobecne
Odrody
Jujuba
Iné rastliny
Kontakt
Rôzne
Zahradná architektúra

HURMI-KAKI

Ovocie známe pod týmto názvom pochádza zo stromov Ebenovníka rajčiakového (Diospyros kaki). Diospyros v preklade znamená Božské ovocie. Určite si toto ovocie svoj názov aj zaslúži. Plody sú veľké, sladké, lahodnej chuti. Dozrievajú neskoro na jeseň, väčšinou v našich podmienkach úplnú zrelosť dosiahnu až po zbere uložené v pivnici. Konzumujeme ich po zmäknutí. Tvrdé a nezrelé plody sú trpké a nepožívateľné. Stromy dorastajú do výšky až 10 metrov, preto je nutné ich rezať. Rez je dôležitý aj preto, lebo prírastky bývajú dlhé a množstvo ťažkých plodov by mohlo rozlámať korunu.

Diospyros kaki plod

Diospyros kaki plod

Diospyros kaki plod

Diospyros kaki plod

Diospyros kaki plod

Diospyros virginiana plod
Kvety sú nenápadné, žltozelené, buď samčie, alebo samičie. Niektoré odrody majú len samičie kvety a sú schopné aj bez opeľovača bohato zarodiť. Výhodou je, že plody sú vtedy bezsemenné.

Diospyros kaki kvet

Diospyros kaki kvet

Diospyros kaki kvet

Diospyros virginiana kvet
Tento druh pochádza z teplejších oblastí Číny, rozšírený je aj v oblasti stredomoria. Pre atraktívne plody sa pestuje na celom svete v oblasti subtropického pásma. Na pôdu je pomerne nenáročný, vyhovujú mu priepustné, humózne, teplé pôdy s dostatkom vlahy. Nevyhovujúce sú zamokrené ťažké pôdy. Stanovište vyžaduje slnečné, teplé a chránené pred vetrom. Väčšina odrôd je odolná mrazom do -18°C, niektoré bez problémov vydržia aj pod -20°C. Náročné na zimnú ochranu sú mladé stromčeky prvé dva až tri roky po výsadbe. Potom je už zimovanie bezproblémové. Vhodné je vysádzať overené odrody v našich podmienkach. Do menej teplých oblastí Slovenska sú vhodné odrody amerického druhu Ebenovníka viržinského ( Diospyros virginiana). Tiež pod názvom American persimon. Tento druh bez problémov vydrží mráz aj -30°C. Nevýhodou sú však menšie plody a u väčšiny odrôd nutnosť opeľovača. Veľkosť plodov je od 3 cm do najviac 5-6 cm. Úroda býva bohatá, zber prebieha v rozmedzí mesiacov september – október podľa odrody. Posledný druh, ktorý je možné u nás s úspechom pestovať je Ebenovník kaukazký (Diospyros lotus). Je absolútne odolný. Plody má drobné do 1,5 cm plné semien. Využitie má skôr ako okrasná rastlina, alebo ako podpník pre ušľachtilé kultivary. Všetky uvedené druhy okrem úžitkovej hodnoty majú aj vysokú estetickú hodnotu. Elegantný habitus, tmavozelený stredne veľký lesklý list, na jeseň vyfarbujúci sa od žltej, po oranžovú až červenú, podľa odrody. Výhodou je aj to, že netrpí skoro žiadnymi škodcami a chorobami, preto nie je nutná, resp. minimálna chemická ochrana. Občas sa môže vyskytnúť na listoch roztoč, ktorého možno ľahko potlačiť dravým roztočom (Typhlodromus pyri).
Diospyros virginiana